Porady
Etiologia odleżyn
Odleżyny stanowią wciąż problem medyczny, społeczny i ekonomiczny, a także humanitarny, któremu wielu specjalistów poświęca coraz więcej uwagi. Odpowiedzialność za zapobieganie powstaniu odleżyn spoczywa na pielęgniarce, która najwięcej czasu poświęca choremu, zna potrzeby i problemy występujące u pacjentów. To ona powinna w jak najlepszy sposób te potrzeby zaspakajać oraz wdrażać możliwie dobre rozwiązania.
Powstanie odleżyn sprawia, że chory organizm, który powinien przy współudziale medycyny zwalczyć pierwotną chorobę, walczy z nową bolesną dolegliwością. Wydłuża to pobyt pacjenta w szpitalu.


Powstawaniu odleżyn sprzyja maceracja skóry, będąca następstwem zwiększonej wilgotności w wyniku nietrzymania moczu i stolca lub pocenia się.12 Wysunięto hipotezę, że do martwicy skóry może się przyczynić akumulacja produktów przemiany beztlenowej na skutek zamknięcia naczyń limfatycznych, co może być związane ze stresem emocjonalnym. W jednym badaniu, przeprowadzonym na niewielkiej grupie pacjentów z niezbyt dobrą grupa kontrolną, sugerowano, że palenie papierosów zwiększa ryzyko powstawania odleżyn poprzez naczynioskurczowe działanie nikotyny.
Jakkolwiek nadal się uważa, że największe znaczenie w powstawaniu odleżyn ma ucisk tkanek i działanie sił ścinających, to przytoczone powyżej dane wskazują na etiologię wieloczynnikową. Wszystkie te czynniki należy uwzględnić w postępowaniu z pacjentami zagrożonymi powstawaniem odleżyn.
Real Olsztyn
Zajmujemy się profilaktyką odleżyn od 1992 roku. Współpracujemy w Polsce z wieloma organizacjami i szpitalami. Od 1997 roku bierzemy czynny udział w pracach Europejskiej Grupy Doradczej ds. Odleżyn z siedzibą w Oxfordzie.
MATERACE
KONTAKT Z NAMI
ul. Żołnierska 16 pok. 805
10-561 Olsztyn
Telefon: 89 533 10 13
Email: real@real.olsztyn.pl