Porady

Materace przeciwodleżynowe stałociśnieniowe

Wszystkie materace statyczne różniące się konstrukcją i zastosowanymi materiałami, działają wg jednej wspólnej zasady: ich zadaniem jest rozłożenie ciężaru osoby leżącej na jak największą powierzchnię, a tym samym zmniejszenie nacisku jednostkowego. Jest to działanie jak najbardziej racjonalne. Jedynie w warunkach doświadczalnych, zaawansowane materace statyczne pozwalają na redukcję nacisku jednostkowego do ok. 17 mmHg. W praktyce rozwiązania spotykane na rynku zmniejszają nacisk do ok. 20 mmHg w przypadku najlepszej konstrukcji, a w prostych modelach do ok. 27-29 mmHg i więcej.

Istnieje wiele rodzajów materaców statycznych:

 • materace z wypełnieniem z granulatu styropianowego;
 • materace z wypełnieniem z siemienia lnianego;
 • materace z wypełnieniem z łuski gryki;
 • materace żelowe;
 • materace wodne;
 • materace piankowe, lateksowe;
 • materace powietrzne, stałociśnieniowe.

Najczęściej spotyka się materace wykonane z gąbki poliuretanowej. Występują one w bardzo wielu odmianach. Różnią się ukształtowaniem powierzchni (np. jeże o różnych kształtach), rodzajem i sprężystością gąbki itp. Najlepsze konstrukcje wykonuje się z kilku rodzajów sklejonej ze sobą gąbki o różnej sprężystości. Najkorzystniejsze parametry posiadają gąbki o tzw. otwartych porach, bez efektu pamięci, które dobrze dostosowują się do kształtu ciała osoby leżącej. Niestety okres ich żywotności jest stosunkowo krótki i wynosi ok. 3-5 miesięcy. Po tym czasie materace wykonane z tego rodzaju gąbki tracą swoje właściwości terapeutyczne. Inną ich wadą jest stosunkowo wysoka cena w porównaniu z cenami skuteczniejszych materaców zmiennociśnieniowych. Wysoki koszt zakupu w połączeniu z krótkim okresem użytkowania tych materaców czyni ich eksploatację drogą szczególnie w warunkach szpitalnych.

Zalety materaców statycznych:

 • relatywnie niska cena
 • prosta obsługa;
 • nieruchoma powierzchnia materaca jest lepiej akceptowana przez pacjenta;
 • stosunkowo wysoki subiektywny komfort leżenia (nie wszystkie rodzaje).

Wady materaców statycznych:

 • krótki okres eksploatacji (większość rodzajów – zbijanie się wypełnienia, chłonięcie zapachów itp.);
 • relatywnie niskie parametry terapeutyczne decydujące o przydatności;
 • w profilaktyce i leczeniu odleżyn;
 • są mało ekonomiczne w zastosowaniach szpitalnych;
 • efekt kumulacyjny.

Efekty kumulacyjny

Jeżeli ucisk jednostkowy pod występami kostnymi na granicy skóra pacjenta-powierzchnia materaca, wynosi 32 mmHg, to w głębi ciała na granicy kość-tkanka może dochodzić do 170 mmHg. Dzieje się tak dlatego, że ciężar pacjenta rozkłada się na granicy skóra pacjenta-powierzchnia materaca na stosunkowo dużą powierzchnię, a na granicy kość-tkanka kumuluje się na znacznie mniejszej powierzchni kości. Dlatego ucisk na tkankę tuż przy kości zwiększa się ok. pięciokrotnie.

W przypadku pacjenta leżącego na materacu statycznym ucisk ten ma charakter długotrwały, co szybko prowadzi do nieodwracalnych zmian w tkance i w efekcie do rozwoju odleżyn.

Jeżeli w materacach statycznych wysokiej klasy ciśnienie wywierane przez materac na ciało pacjenta wynosi ok. 20 mmHg, to pod występami kostnymi może dochodzić do 100 mmHg.

W praktyce ciśnienie będzie jeszcze wyższe gdyż, jak już wcześniej wspomniano tylko najlepsze, czyli niestety najdroższe materace statyczne mogą redukować nacisk do wartości ok. 20 mmHg. Niestety większość powszechnie spotykanych tańszych rozwiązań posiada zdecydowanie gorsze parametry.

Jak wynika z powyższych rozważań, materace statyczne podnoszą komfort leżenia pacjenta, ale odgrywają małą rolę w profilaktyce i leczeniu odleżyn. Istnieją jednak szczególne przypadki, w których zastosowanie materaców statycznych jest uzasadnione i zalecane. Są to głównie: pacjenci z niestabilnymi złamaniami kręgosłupa, pacjenci z dużą opuchlizną wywołaną zastoinową niewydolnością serca.

W innych przypadkach bardziej racjonalne jest stosowanie materaców zmiennociśnieniowych.

Real Olsztyn

Zajmujemy się profilaktyką odleżyn od 1992 roku. Współpracujemy w Polsce z wieloma organizacjami i szpitalami. Od 1997 roku bierzemy czynny udział w pracach Europejskiej Grupy Doradczej ds. Odleżyn z siedzibą w Oxfordzie.

KONTAKT Z NAMI

ul. Żołnierska 16 pok. 805
10-561 Olsztyn

Telefon: 89 533 10 13
Email: real@real.olsztyn.pl