Porady

Wysokość i kształt komór

Przy określaniu parametrów terapeutycznych materaca często analizowaną cechą jest wysokość jego komór. Nie należy jednak mylić wysokości komór materaca z jego całkowitą grubością. Istnieją, głównie ze względów oszczędnościowych, materace skonstruowane ze stosunkowo niskich komór, ułożonych na podkładzie z kilkucentymetrowej gąbki. Cały materac ma np. 18 cm grubości, ale komory części zmiennociśnieniowej, odpowiedzialnej za parametry terapeutyczne, mają tylko 8-9 cm.

Wokół zagadnienia „właściwej wysokości komór” narosło sporo nieporozumień. W rzeczywistości im komory materaca są wyższe tym pacjent może się głębiej „zapaść” w materac, zwiększając tym samym powierzchnię styku pomiędzy swoim ciałem a materacem. Ciężar ciała rozłożony na większą powierzchnię umożliwia zmniejszenie ciśnienia w komorach napompowanych.

W żadnym wypadku jednak wysokość materaca nie jest czynnikiem determinującym jego klasę terapeutyczną, która zależy od wielu innych czynników takich jak, konstrukcja materaca, rodzaj sterowania i zasilania, użyte materiały.

Inną często opisywaną cechą materaca zmiennociśnieniowego jest kształt jego komór. W prostych materacach występują zwykle komory kuliste, tzw. bąbelkowe. W większości obecnych na rynku modeli spotyka się proste komory rurowe.

Kształt komór może mieć znaczenie dla redukcji sił poprzecznie ścinających. Komory o kształcie litery „V” ułożone w płaszczyźnie łóżka (poziomej) zmniejszają siły poprzecznie tnące oraz siły tarcia wywierane na ciało pacjenta przy zsuwaniu się w dół łóżka (np. w pozycji półsiedzącej). Siły te są rozkładane na siły równoległe do komór materaca, każda z rozłożonych sił jest mniejsza od siły biegnącej w osi łóżka. Zapobiega to maceracji tkanki podskórnej. Przykładem takiego materaca jest Alpha Trancell.

Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że Materac Alpha Trancell zdobył pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Ogólnopolski Przegląd Medyczny na Produkt roku 2003. Jest to nagroda niezwykle dla nas cenna, ponieważ jurorami w tym konkursie są czytelnicy „OPM”, czyli nabywcy i użytkownicy sprzętu medycznego.

Real Olsztyn

Zajmujemy się profilaktyką odleżyn od 1992 roku. Współpracujemy w Polsce z wieloma organizacjami i szpitalami. Od 1997 roku bierzemy czynny udział w pracach Europejskiej Grupy Doradczej ds. Odleżyn z siedzibą w Oxfordzie.

KONTAKT Z NAMI

ul. Żołnierska 16 pok. 805
10-561 Olsztyn

Telefon: 89 533 10 13
Email: real@real.olsztyn.pl